Ukrayna’da Öğrenci Yaşamı

Ukrayna’da Öğrenci Yaşamı

Ukrayna’da Öğrenci Hayatı

Ukrayna’da dil eğitimi almak, Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi almak veya Ukrayna’da öğrenci hayatı yaşamak isteyen öğrenciler için, çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin büyük bir bölümü devlet yurtlarında ve özel yurtlarda kalmaktadır. Ortalama 3 / 4 kişilik odalardan oluşan yurtlarında, banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanıma alanı olarak sunulmaktadır. Misal yurtlarda kalan kişiler ortak mutfak alanlarında kendi yiyeceklerini yapabilirler. Öğrenciler ayrıca kendi ürünlerini de ortak buzdolabında saklayabilirler. Ukrayna üniversitelerinde eğitim alan öğrencilerin ilk konaklama opsiyonları her zaman ekonomik devlet yurtlarıdır. İyi durumda ve konumda olmayan yurtlara bir diğer alternatif olarak da öğrenciler özel yurtları tercih edebilmektedir. Bir diğer alternatif olarak da bir kaç öğrenci bir araya gelerek ev kiralama, otel kiralama gibi seçenekleri de kullanabilmektedir.

Ukrayna’da yurt fiyatları

Ukrayna’da yurt ücretleri aylık 40$ ile 200$ dolar arasında değişmektedir. Ukrayna’da öğrenci yurdunda konaklamayı tercih etmeyenler ise, 3 / 4 kişi bir araya gelerek öğrenci evi kiralayabilir. Ukrayna’da ev kiraları da konuma ve yapının durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv gibi büyük şehirlerde aylık kiralar 100$ ile 400$ dolar arasında fiyat ile kiracı bulmaktadır. Çoğunlukla öğrenciler şehir merkezine ve okullara yakın bölgelerdeki evleri tercih ediyorlar. Ukrayna’da elektrik, su, doğalgaz faturaları da oldukça düşük maliyetlidir. Buda öğrenci olmak için önemli bir sebeptir. Genelde Ukrayna’da öğrenciler 250$ ile çok rahat geçinmekte ve oldukça rahat bir öğrenci yaşamı sürmektedir.

Ukrayna üniversitelerinin yıllık harç ücretleri ucuz olduğu gibi, Ukrayna’daki öğrencilerin günlük ve aylık giderleri de Türkiye ile kıyasladığımızda oldukça ucuzdur. Ulaşım, gıda, okul ihtiyaçları gibi masraflar göz önünde bulundurulduğu zaman Ukrayna’da üniversite okumak ve yaşam maliyetleri Türkiye’ye kıyasla %60 oranında daha ucuzdur. Örneğin Kiev’de metro ücreti 50 Kuruşa denk gelmekte, dolmuşların veya otobüslerin ücretleri de yine 50 Kuruşa denk gelmektedir. Günlük gıda ihtiyaçlarınız için de halk pazarlarını kullanmanız durumunda gıda ihtiyaçlarınızı gayet uygun karşılayabilirsiniz. Et ve süt ürünleri Ukrayna’da %80 oranında daha ucuzdur. Günlük 3 öğün yemek maliyeti ortalama 5 dolar civarında olacaktır. Restoran cafe ya da gece kulüpleri için de harcayacağınız paralar oldukça uygundur.

UPC Yurtdışı Eğitim Danışmanlığının vermiş olduğu üstün kalitede rehberlik hizmeti ile siz de Ukrayna’da Üniversite eğitimi almanın avantajlardan ve çok daha fazlasından faydalanabilirsiniz. Ukrayna’da Öğrenci Hayatı, Ukrayna’da Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi, Ukrayna’da konaklama, Ukrayna oturum izni, öğrenci vizesi ve aklınıza takılan tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş