Polonya’da Yaşam Nasıl

Polonya’da Yaşam Nasıl?

Polonya’da Yaşam Nasıl diye merak mı ediyorsunuz ? 38 milyon nüfusa sahip olan bir ülkedir Polonya ve Avrupanın çoğu ülkesinden daha fazla nüfusa sahiptir. Başkenti Varşova şehridir. Varşova 1.7 milyon nüfusu ile Polonya’nın en kalabalık şehirlerindendir. Avrupanın ortalarında yer aldığı için diğer ülkelere de ulaşım kolaydır. Polonya’da yaşamak nasıldır Polonya’da yaşam şartları nelerdir ve Polonya’da yaşam maliyeti hakkında merak ettikleriniz varsa yazımızın devamını okumaya devam edin.

Polonya’da yaşam şartları

Polonya’da yaşam şartları ise Polonya ne yazık ki kışları oldukça soğuktur. -20 derecelere hazırlıklı olmalısınız. Yazları ise ortalama 25-30 derece civarında bir hava sizi bekliyor. Polonya da denize girilir mi? 20 dereceden daha fazla sıcaklık gören Polonya halkı baltık denizinde denize girmeye bayılır. Ulaşım noktasında ise; Polonya içerisinde seyahat edecekseniz, trenler öğrencilere %50’ye kadar daha ucuz bilet sunuyor. Birde Polski Bus lar var. Genelde fiyatları daha uygun ve konforlu otobüsler sunuyorlar. Ayrıca bizim de yakından tanıdığımız bla bla car adı verilen uygulama da mevcut Polomya’da. Bla Bla için ek bilgi vermek yerine google üzerinden küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Yolculuk masraflarını paylaşmak üzere kurulmuş öğrenci dostu bir uygulama. İşin güzel tarafı bu uygulamayı ülkeler arası da kullanabilirsiniz. Örneğin Budapeşte – Krakow arasında 10€ ya yolculuk etmeniz mümkün.

Polonya’da Yaşam Nasıl, Polonya'da yaşam şartları, Polonya'da yaşamak, Polonya'da yaşam maliyetiŞehir içi ulaşımda ise Jakdojade’u öneriyoruz. Jakdojade bir mobil uygulama ve Polonya’nın çoğu yerinde işinize yarayacaktır. İyi de bu uygulamamız ne işe yarar ? Bulunduğunuz yerden yada seçtiğiniz duraktan gideceğiniz yere ulaşabilmek için kaç numaralı otobüse ya da tramvaya binip hangi aktarma yapıp nerede ineceğini gösteren çok yararlı bir uygulamadır. İstanbul (Mobiett) da ve daha bir çok şehirde kullanılan uygulamalar ile aynı. Kısaca internet ve jakdojade varsa Polonya’da kaybolma ihtimaliniz yok. Şehirlerdeki tramvay ağları hemen hemen şehrin en uç köşelerine kadar ulaşmakta. Biletler yarım saatlikten başlayıp 3 aylık ve döneme kadar gidiyor. Bilet fiyatları da oldukça makul. Eğer Polonya’da hazırlık eğitimi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Polonya’da yaşam maliyeti

Polonya’da yaşam maliyeti ise haftalık alışverişinizi Polonya Biedronkadan yaparsanız uygun bir alışveriş yapmış olursunuz. Bu marketler bir nevi A101 BİM mantığıyla çalışmaktadır. Yaklaşık 50 zl ile bir haftalık alışverişi tamamlayabilirsiniz.
Polonyalı insanlar ne kadar düzenli ve çalışkan olsalar da , eğlenceye de bir o kadar düşkünlerdir. Polonya’da yaşam nasıl devam eder peki? Haftanın yorgunluğunu atmayı iyi bildiklerini, cuma ve cumartesi günleri dolu dolu olan club ve publardan anlayabilirsiniz. Otobüsler eğlenmeye giden öğrencilerin kahkahalarıyla inler. Bazen gaza gelip marş söyleyen bir grup da görebilmeniz mümkündür.

Polonya’da yaşamak

Polonya’da yaşamak, Polonyalı insanların yabacı uyruklu insanlara bakış açısı oldukça olumludur. Avrupa ülkelerine göre yabancı uyruklu insan sayısı az olduğundan size karşı bir sempati duyuyorlar. Bizler kadar olmasa da kültürlerini ve ülkelerini tanıtmayı severler. İngilizce dil bilme oranı da Türkiye’den daha fazla. Bu oranın da büyük çoğunluğunu genç nüfus oluşturuyor.

Bu gönderiyi paylaş